הדרת נשים במערכת הבחירות: הושחת שלט עם פניה של לוי אבקסיס

אלמונים הסירו את פניה של יו"ר מפלגת "גשר" משלט חוצות שנתלה בדרך בגין שבי-ם. זאת, בהמשך להדרת נשים משלטי בחירות בצמתים מרכזיים בארץ. "משפיל ורווי בשנאת נשים"

יוסי אלי, כתב מוניציפאלי בירושלים | חדשות 13

 

שלט בחירות של מפלגת "גשר" בראשותה של אורלי לוי אבקסיס, הושחת היום (רביעי) בכביש בגין, החוצה את ירושלים. במקום שבו הופיעו פניה של לוי אבקסיס קרעו אלמונים את השלט והותירו את סיסמת הבחירות של המפלגה ואת שמה, מה שככל הנראה מעיד על השחתה על רקע מגדרי ולאו דווקא פוליטי.

״עוד מקרה מדאיג של השחתת שלטי חוצות של פוליטיקאית, שפוגע לא רק בזכות הבסיסית של נשים לבחור ולהיבחר, ובטוהר הבחירות הדמוקרטיות, אלא גם פוגע בנשים כולן", אמרה עו"ד מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל. "השחתת תמונות נשים במרחב הציבורי היא מעשה אלים שמטרתו להעלים נשים, ולבטל את קולן ואת השפעתן. בבסיסו ההתייחסות לנשים כאל מפגע ואובייקטים מיניים שצריך להסתיר. ההדרה וההסתרה של נשים וניסיון ליצור מרחבים 'סטריליים' מנשים היא משפילה, פוגענית ורווייה בשנאת נשים. מחר תדון ועדת הבחירות המרכזית בעתירה שלנו נגד הדרתן של פוליטיקאיות משלטי חוצות. לנו אין סובלנות למעשים המכוערים האלה, והגיע הזמן שמשטרת ישראל תמצה את הדין עם העבריינים״.

כבר לפני כשבועיים נחשף בחדשות 13 כי הדרת הנשים מהמרחב הציבורי הגיעה גם למערכת הבחירות. מבדיקה שנערכה התברר שלא מדובר בהדרה שמתבצעת רק בקניון איילון ובצומת גהה, שסמוכים לבני ברק, אלא גם במוקדים אחרים ברחבי הארץ.

מהבדיקה עלה כי בכמה אזורים מרכזיים בבית שמש ובירושלים – לא ניתן להציב תמונות של נשים על שלטי חוצות. החשש הגדול ביותר של חברות השילוט הוא מהשחתה: "בבני ברק מן הסתם אתה לא יכול לשים (תמונות נשים). ובכל האזורים החרדיים כמו בית שמש ומקומות אדוקים אחרים", אמרה לחדשות 13 נציגה בחברת שילוט. "אני חושבת שבירושלים יש בעיה", אמרה נציגה של חברת שילוט נוספת. "בבני ברק אפשר, אבל בלי פנים", הוסיפה.

ימים ספורים לאחר מכן שיגרו נשות יש עתיד מכתב ליועץ המשפטי בקריאה שיפעל למניעת הדרת הפוליטיקאיות. במקביל, שדולת הנשים שיגרה מכתבי התראה לפני עתירה לבית המשפט, לרשויות המקומיות ולחברות השלטים שמסרבים להציג נשים. "מחיקה של ראשות מפלגה היא פגיעה ביסוד הבחירות ההוגנות", אמרה מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים.

במקביל, מרצ הגישה מכתב התראה לפני תביעה כנגד עיריית בני ברק וחברת השילוט בגין האיסור לתליית שלטי בחירות עם תמונות נשים, בעקבות ההחלטה של עיריית בני ברק וחברת השילוט שלא להציב מודעות בחירות של מפלגת מרצ עם תמונתה של היו"ר, ח״כ תמר זנדברג.

במכתב ההתראה נכתב: "אי שוויון בתעמולה והדרת ציבור הנשים ממנו מהווה פגיעה בשוויון בתעמולה ובבחירות. יש להשלים עם אפשרותן של נשים להתמודד בבחירות בישראל וכפועל יוצא לקיים תעמולה במרחב הציבורי. הדברים נכונים קל וחומר כאשר מדובר בתעמולה מכבדת ועניינית ולא פרובוקטיבית".

לקריאת הכתבה המלאה באתר חדשות 13, לחצו כאן.

נגישות