לחצו לשיתוף

הבנים לתכנית חוקרים צעירים, הבנות לתכנית "העצמה נשית"

בפניה לקו החם נגד הדרת נשים של שדולת הנשים, ספרה לנו אמא לילדים הלומדים בחטיבת בר-לב בכפר סבא, כי תלמידי כיתות ט' בבית הספר מחולקים לפרויקטים של העשרה על פי מינם. המצטיינים מקרב הבנים נשלחים לפרויקט "ח"ץ" – פרויט מדעי יוקרתי שמעודד חוקרים צעירים, ואילו הבנות נשלחו לפרויקט "העצמה נשית".

בדיקה שדולת הנשים העלתה כי סיבת ההפרדה וההפליה בין הבנים לבנות קשורה לכך שהוא מתקיים בשיתוף תיכונים ואולפנות דתיים בעיר, וכי הוא מתוכנן אף להתרחב לתלמידי העיר כולה. פנינו במכתב לעיריית כפר סבא, למנהלת אשכול הפיס בעיר ולמשרד החינוך, בדרישה לעצור את האפליה ואת ההפרדה. פנינו גם למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, האחראית על נושא הדרת נשים במשרד המשפטים.

הפניות שלנו לגורמים הרלוונטיים, כמו גם הפרסומים בכלי תקשורת שונים (ב-ynet, ובתכנית הצינור) הביאו את עיריית כפר סבא להודות שיש בעיה עם ההפרדה ואפליית הבנות, ולהודיע כי הפרויקט ייעצר וייבדק. המקרה הזה, כמו מקרים רבים אחרים שהגיעו לקו החם של השדולה נגד הדרת נשים, מוכיח כי אין כזה דבר "נפרד אבל שווה". מרגע שנערות או נשים נשלחות למסגרת נפרדת, שאינה מעורבת עם הבנים, מיד הן מקבלות יחס שונה, יחס כאל "נשים". במקרה הזה, כללה תכנית ההעצמה תוכן איכותי וחשוב, אך לא כזה שהיה זהה או מקביל לחקר מדעי במעבדה.

בתכניתו, "גב האומה", התייחס ליאור שליין לפרויקטים המופרדים של עיריית כפר סבא:

הקו הפתוח בשבילכן

הקו הפתוח לזכויות נשים בעבודה
הקו הפתוח לנשים מהמגזר החרדי
الخط المفتوح لحقوق النساء في العمل باللغة العربية
ለአማርኛ ቋንቋ 3 ቁጥር ይጫኑ
በሠራተኛ ሕግ ውስጥ የሕግ ምክር
Нажмите номер 4
прав женщин на работе
נגישות