ביום חמישי, 28/10/21, דן בית הדין האזורי לעבודה בנצרת, בתביעה ייצוגית שעניינה אפלייה בשכר בין גברים לנשים. בתביעה, שהוגשה ע"י עו"ד שכיב קובטי, טוענת מרי-ניקול מאיר, המועסקת ככח עזר בחדר ניתוח ואחראית על הניקיון בחדר הניתוח, שהיא עושה עבודה שהיא שוות ערך לעבודה של סניטר בחדר ניתוח, האחראי על העברת המנותחים למיטת הניתוח, אלא, שהסניטרים, שהם כולם גברים, מקבלים שכר הרבה יותר גבוה מכח העזר, שרובו נשים.

אחת הסיבות לפערי השכר העצומים בין גברים לנשים בישראל ובעולם, היא בדיוק מה שעולה מהתיק הזה והמכונה "תופעת הבידול התעסוקתי" – מקצועות "נשיים", בהם מרבית המועסקות הן נשים, ומקצועות "גבריים", בהם מרבית המעוסקים הם גברים, כאשר במקצועות הנשיים משולם שכר נמוך, לעומת המקצועות הגבריים, שמקבלים שכר גבוה. 

השוני הזה הוא אסור על פי החוק! ובכדי למגר את תופעת פערי השכר, קבע חוק שכר שווה לעובדת ולעובד, שכאשר מדובר בשתי עבודות שהן שוות ערך, צריך לשלם בהן את אותו שכר בדיוק. 

כן, גם כאשר מדובר בעבודות שונות לחלוטין, אבל הן שוות ערך, מבחינת הכישורים, המאמץ, המיומנות והאחריות הנדרשים בהם. 

נוכח חשיבות העניין, באמצעות עורכות הדין אפרת דויטש והילית כהן רזניצקי ממשרד עו"ד אפרת דויטש ושות', ועו"ד גלי זינגר, מנהלת המחלקה המשפטית שלנו, הגשנו בקשה לבית הדין להגיש עמדה מטעמנו בתביעה האמורה.  

אם אתן.ם מכירות.ים שני תפקידים או מקצועות שהם שווי ערך, שאחד "נשי" והשני "גברי", המועסקים אצל אותו מעסיק (גוף ציבורי או פרטי), ומקבלים שכר או תנאים שונים – 
 פנו אלינו ל-mishpatit@iwn.org.il 

נגישות