לחצו לשיתוף

נציגת שדולת הנשים בדיון על התרחבות תופעת הדרת הנשים: ״לא יתכן שמי שדורשים את השוויון הם אלה שמצטיירים כבעייתים ומפלים״‎

עו״ד מרים זלקינד, מקדמת המדיניות והחקיקה בשדולת הנשים, השתתפה היום (ב׳) בדיון בוועדה לקידום מעמד האישה ואמרה: ״אנו רואות בדאגה כיצד הדרת נשים, דרישות צניעות והפרדה מגדרית מתרחבות במהירות ומאיימות להפוך לנורמה בחברה הישראלית.
״כמי שמטפלת בעשרות פניות שמגיעים אלינו אני יכולה להגיד שזו מפלצת שלא יודעת שובע. המקרים הללו מתרחשים ברמה הארצית, בגופים ממשלתיים, ברשויות המקומיות, בגופים מסחריים ונוגעים לתחומי חיים רבים ומגוונים. רשימה חלקית ביותר של המקרים בהם עסקנו בחודשים האחרונים:
  • אירוע ״משיח בכיכר״ שיתקיים תוך הקמת מחיצה בכיכר העיר.
  • מכרזים ממשלתיים לשילוב חרדים תוך הפרדה מגדרית, כמו ״משפיעים״ וקורס מורי דרך של משרד התיירות.
  • דרישות המופנות אל ילדות וילדים במערכת החינוך – הפרדה במופע בכפר סבא, הפרדה בתחרויות משחקי ספורט, דרישות צניעות (כגון מחאת המכנסונים ובקורס מד"צים בתל אביב).
  • פגיעה במעמדן של נשים בצה"ל ואי יישום פקודת השירות המשותף.
  • מופעים הממומנים על ידי הרשויות המקומיות ללא נשים על הבמה ביום העצמאות וכן לאורך השנה כולה.
  • הפרדה מגדרית במופעי תרבות ובשירותים הניתנים בידי הרשויות המקומיות – כמו מופע "משיח בכיכר" בתל אביב, משטח החלקה "אייסלנד” בירושלים, ומניעת מעבר של נשים בחוף הים בהרצליה.
  • פרסומים ללא דמויות של נשים, כמו במוצרים של זוגלובק ובקופות החולים.
״מדובר בצונאמי. התפשטות פרקטיקות ההדרה תורמת להפיכתן של נשים ל"מפגע צניעות” פוטנציאלי. אבל מה שנורא במיוחד בעינינו זה הנורמליזציה של ההדרה, המלווה בתחושה של ליקוי מאורות מוחלט. המצב הנוכחי הוא שמי שדורשים את השוויון הם אלה שמצטיירים כבעייתים ומפלים.
״אנחנו כאן כדי להזכיר שנפרד לא יכול להיות שווה. הפרדה זה דבר משפיל, וכל דרישה להפריד קבוצה מוחלשת אחת מהקבוצה החזקה היא מתכון בטוח להפליה ולפגיעה בזכויות. זכויות של נשים עוד לא הושגו במלואן ומה שכן הושג – הושג בדם, יזע ודמעות, ואסור לנו לסגת אחורה.
״אנחנו, בשדולת הנשים ובכל הארגונים שיושבים כאן סביב השולחן, נמשיך כמובן לעשות עבודה ציבורית ולקדם את התפיסה שרואה בהדרה כתופעה פסולה. אבל זה גם תפקידן של הכנסת ושל הממשלה להתוות מדיניות ולהכווין התנהגות בחקיקה ובתקנות, כדי שלא נאבד את כל הזכויות שהשגנו בעבודה קשה כל כך״.

הקו הפתוח בשבילכן

הקו הפתוח לזכויות נשים בעבודה
הקו הפתוח לנשים מהמגזר החרדי
الخط المفتوح لحقوق النساء في العمل باللغة العربية
ለአማርኛ ቋንቋ 3 ቁጥር ይጫኑ
በሠራተኛ ሕግ ውስጥ የሕግ ምክር
Нажмите номер 4
прав женщин на работе
נגישות