לחצו לשיתוף

עשרות משפטניות לחברות וחברי הכנסת: ״אל תיתנו יד להרס הדמוקרטיה! החלשת ביהמ״ש – פגיעה בזכויות נשים ושוויון מגדרי״

עשרות משפטניות בכירות, בהן השופטת בדימוס סביונה רוטלוי, כולן חברות פורום המשפטניות של שדולת הנשים בישראל שבראשו עומדת עו״ד ברוריה לקנר, פנו אמש (ג') במכתב דחוף לחברי הכנסת בדרישה למנוע את חקיקת פסקת ההתגברות. זאת לאור העובדה כי החלשת כוחה של מערכת המשפט, ושל בית המשפט העליון בראשה, משמעה פגיעה בזכויות נשים ובשוויון המגדרי בישראל.

 

״אנו פונות אליכן ואליכם בקריאה דחופה: אל תיתנו יד להרס הדמוקרטיה והשוויון, עצרו את יוזמות החקיקה המסכנות את מעמדה של מערכת המשפט בישראל. בצרו את מעמדה של מערכת המשפט הישראלית כמערכת חזקה, עצמאית ובלתי תלויה המגנה על זכויותיהן של נשים וקבוצות אוכלוסייה מופלות אחרות", כתבו חברות פורום המשפטניות במכתב.

 

הפנייה מגיעה על רקע הכוונה לחוקק את פסקת ההתגברות, באופן שיאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שנפסלו בבית המשפט העליון – מהלך שמציב בסכנה רבות מזכויותיהן של נשים בישראל, שהושגו לאחר מאבקים ציבוריים והכרעות משפטיות חשובות. כך, למשל, ציינו עורכות הדין במכתב את זכותן של נשים לשרת בצה"ל ללא אפליה בשל מגדרן, שנקבעה לאחר בג"ץ אליס מילר, את החובה להבטיח ייצוג הולם לנשים (בג"ץ הדירקטוריונים ובג"ץ יעל ארן), מניעת עוולות עמוקות בדיני המשפחה (הלכת בבלי), הבטחת מקומן של נשים בצמתי דת ומדינה (בג"ץ לאה שקדיאל), הגנה מפני הדרת נשים (בג"ץ נעמי רגן), ואת תיקון האפליות בספורט (בג"ץ עמותת ל.כ.ן). ״כל אלה ועוד הם פסקי דין רבים וחשובים שלא היו באים לעולם אלמלא עצמאותו של בית המשפט העליון וסמכויותיו המרכזיות, כפי שעוצבו בעשרות שנים של חשיבה משפטית ביקורתית ומעמיקה״, הבהירו חברות פורום המשפטניות. ״זכויותיהן של נשים בישראל אינן מובנות מאליהן ושוויון אמיתי בין המינים הוא עדיין בגדר שאיפה שיש להגשימה״.

 

משדולת הנשים בישראל נמסר: ״כל מי שרואה את עצמה כמי שתומכת בזכויות נשים ושוויון מגדרי, צריכה לעשות כל מה שביכולתה כדי שבתי המשפט יוכלו להמשיך ולהגן על זכויותינו. למעט קהילת הלהט"ב, אין עוד קבוצה בישראל שזכויותיה עוצבו בצורה כל כך משמעותית כמו נשים, בכל תחום אפשרי: ייצוג, תעסוקה, דיני משפחה ועוד. המהפכה הפמיניסטית עודנה בעיצומה. הזכויות שלחלקנו נראות מובנות מאליהן, לאו דווקא חקוקות בסלע, ואם הן תהיינה תלויות בהצבעות של 61 אצבעות, בלי שום הגנה נוספת, זאת עשויה להיות בכייה לדורות. מדינת ישראל בשנים האחרונות מייצרת עבורנו איתותים מדאיגים כבר עכשיו, כשתופעות של הדרת נשים והפרדה מגדרית זולגות לעוד ועוד מרחבים, ומטרתן למנוע מנשים נוכחות פיזית, קול והשפעה. אנחנו מוכרחות לעמוד על המשמר ביתר שאת״.

מצ״ב:

מכתב חברות פורום המשפטניות של שדולת הנשים בישראל אל חברות וחברי הכנסת ה-21.

הקו הפתוח בשבילכן

הקו הפתוח לזכויות נשים בעבודה
הקו הפתוח לנשים מהמגזר החרדי
الخط المفتوح لحقوق النساء في العمل باللغة العربية
ለአማርኛ ቋንቋ 3 ቁጥር ይጫኑ
በሠራተኛ ሕግ ውስጥ የሕግ ምክር
Нажмите номер 4
прав женщин на работе
נגישות