העדכון המסתמן של פקודת השירות המשותף: צה"ל עם הרבנים ולא עם הנשים

ביום ראשון, ה-23.7.17, חשף כתב חדשות 2, יאיר שרקי, כי צה"ל מתכוון לעדכן את פקודת השירות המשותף בהתאם לבקשת רבנים. על פי הפרסום, בין השינויים הצפויים בפקודה: חיילים דתיים יוכלו לבקש להשתחרר מכל פעילות תרבות, מלבד טקסים ממלכתיים, על רקע האיסור על שירת נשים. עד עכשיו השחרור היה רק מפעילויות הווי ונופש, מעכשיו גם מפעילויות תרבות אחרות, שאינן טקסים רשמיים וממלכתיים, חיילים דתיים יוכלו להשתחרר. בנוסף ההנחיה היא לכוון לאירוע בהם "כל החיילים ירגישו בנוח מלכתחילה". 

נושא נוסף שייבחן מחדש: האם קצין דתי יוכל לבחור שלא לשרת בגדוד מעורב? נכון להיום רק חייל יכול לבחור לשרת בגדוד נפרד, קצין לעומת זאת- לא יכול.

למי שאינם בקיאים במה שמתרחש בצה"ל נראה השינוי פעוט, אך למעשה, בשטח, יש משמעות גדולה לכל פרט קטן שישונה בפקודה. כך, אם עד כה ראינו פחות ופחות נשים בטקסים ובמופעי הווי בצה"ל, הרי שמעכשיו סביר שלא נראה נשים בכלל, כיוון שהפקודה מציינת כי המופעים צריכים להיות כאלה שבהם כלל החיילים ירגישו בנוח. בהמשך לכך, ניתן להניח כי נראה תופעות קיצוניות יותר של איסור שירת נשים, כמו איסור על שירת חיילות בציבור בערבי שירה בציבור, למשל. 

כמו כן, אם צה"ל יאפשר לקצינים דתיים לסרב לפקד על גדודים מעורבים אנחנו צפויים לראות פחות ופחות נשים בשלל תפקידים, כיוון שמפקדים יעדיפו מראש לשבץ גברים ולא נשים, על מנת שלא להסתבך עם דרישות הדתיים. 

המאבק למען שוויון נשים בצבא, קידום נשים ושירות משמעותי נמצא בסכנה רצינית, בעיקר בשל הלחץ האדיר שמפעילים הרבנים החרד"לים והרבנים של הציונות הדתית. 

שדולת הנשים, יחד עם ארגונים נוספים, הוציאה הודעה זועמת לתקשורת, פרסמה פוסט שהפך ויראלי בפייסבוק וממתינה לתגובת צה"ל לגבי פגישה דחופה עם ראש אכ"א בנושא. 

נגישות