לחצו לשיתוף

בג"צ הסיירות – החלטת בית המשפט

בית המשפט הוציא צו על תנאי בעתירת "הסיירות" והורה למדינה להסביר, מדוע לא תינתן הזדמנות שווה לנשים לשרת בשורה של תפקידי לוחמה בצה"ל – בסיירות המובחרות, בחי"ר המתמרן, ובשיריון.

לפני יותר משנתיים החליטו 4 נשים נחושות: מיקה קליגר, מור לידיאני, גלי נשרי ועמר סריה לפנות לבית המשפט אחרי שלא נתנו להן לגשת למיונים ליחידות המיוחדות בצה"ל :סיירת מטכ"ל, שייטת 13, סיירת גולני, צנחנים, דובדבן ויחידות נוספות. הן דרשו לקבל הזדמנות שווה, בדיוק כמו שנותנים לגברים, ובלי הנחות, ולא הסכימו לקבל את צירוף המילים "נשים לא יכולות".

יחד עם נעמת, הגשנו עמדה מפורטת לבית המשפט העליון, בה הסברנו שנשים צריכות לקבל הזדמנות שווה, והמיון לתפקידים בצה"ל צריך להיעשות לפי כישורים ולא לפי מגדר. כך, שבמקום לסגור את כל תפקידי הלוחמה לנשים ואז להחריג תפקידים מסוימים ולאפשר בהם שירות נשים, צה"ל צריך להתנהל הפוך, ולפתוח את כלל תפקידי הלוחמה לנשים (למעט תפקידים שבשל אופיים ו/או מהותם אשה לא יכולה לשרת בהם).

ביום שלישי 27.6, בית המשפט קיבל באופן עקרוני את הטענות האמורות, ונתן צו על תנאי המורה למדינה לתת הסבר טוב, מדוע לא תינתן הזדמנות שווה לנשים לשרת בשורה של תפקידי לוחמה בצה"ל – בסיירות המובחרות, בחי"ר המתמרן, ובשיריון, כבר עתה, ובלי לחכות להשלמת ההתנסויות ביחידות 669 ויהל"ם. ההחלטה הזו, היא התחלה של רגע היסטורי, שכמו בבג״צ אליס מילר, אם יהפוך לצו מוחלט, ישנה לחלוטין את השירות לנשים בצה״ל, ויקדם אותנו צעד ענק לעבר השוויון.

 

הקו הפתוח בשבילכן

הקו הפתוח לזכויות נשים בעבודה
הקו הפתוח לנשים מהמגזר החרדי
الخط المفتوح لحقوق النساء في العمل باللغة العربية
ለአማርኛ ቋንቋ 3 ቁጥር ይጫኑ
በሠራተኛ ሕግ ውስጥ የሕግ ምክር
Нажмите номер 4
прав женщин на работе
נגישות