לקראת הבחירות הקודמות לכנסת ה-20 פרסמו מספר מפלגות מצעים בנושאים שונים: מדיני-בטחוני, חברתי-כלכלי, חינוך ועוד. ואולם מפלגות ספורות בלבד התייחסו אז במצעיהן לנושאים של מאבק באפליה נגד נשים וקידום שוויון מגדרי. נשים, המהוות כיום למעלה ממחצית מאוכלוסיית ישראל, עדיין מופלות כמעט בכל תחום מתחומי החיים: ביטחון אישי, שוק תעסוקה, נישואין וגירושין, ייצוג והשפעה במוקדי קבלת ההחלטות הציבוריים והפוליטיים, בריאות, חלוקת משאבים ציבוריים ועוד. לאחר הירצחן של 25 נשים על רקע מגדרי בתוך פחות משנה ולאחר שהרשויות השונות הפגינו אוזלת יד בטיפול באלימות המגדרית, התקיימה ביום 4.12.18 בישראל שביתת הנשים הראשונה והגדולה ביותר בתולדות המדינה. נשים הן כוח אלקטורלי וחברתי שקשה להפריז בחשיבותו. השביתה והיוזמות החברתיות והציבוריות הנרחבות שהוקמו בעקבותיה הבהירו באופן חד משמעי: על המפלגות הנבחרות לכנסת ה-21 לחרוט על דגלן את העשייה למען שוויון מגדרי וביעור האפליה נגד נשים בחברה הישראלית. על רקע זה, אנו פונות אל כל ראשות וראשי המפלגות המתמודדות בבחירות הקרובות לכנסת ה-21, בהצעה מפורטת למצע מגדרי, במגוון נושאים מרכזיים ובוערים העומדים על סדר היום הציבורי, וקוראות לכל אחת ואחד מהם לאמץ את המצע כולו, או חלקים ממנו, אל תוך מצע המפלגה בבחירות הקרובות לכנסת.

נוסח המצע

מאבק באלימות נגד נשים –

המפלגה תיאבק ללא פשרות באלימות כלפי נשים הגובה עשרות קרבנות בנפש מדי שנה. המפלגה תפעל להקצות את מלוא התקציבים הדרושים למיגור התופעה, להכשרת כוח אדם מתאים נרחב וייעודי במשטרה כדי לטפל באלימות נגד נשים, תקדם חקיקה שמטרתה מיגור האלימות המגדרית, תפעל לצמצום תפוצת כלי הנשק במרחב האזרחי בישראל המהווים סיכון מיוחד עבור נשים הסובלות מאלימות ותדאג למענים רווחתיים מקיפים לנשים הסובלות מאלימות, ענישה מחמירה בשל אלימות במשפחה וכן למענים טיפוליים נרחבים לגברים אלימים וחינוך נגד אלימות.

מאבק באלימות המינית –

אלימות מינית היא נגע חברתי קשה, המשמר את האפליה המגדרית בחברה. אין אישה בישראל שלא הוטרדה מינית בחייה ואחת מכל 4 נשים תעבור תקיפה מינית. המפלגה מתחייבת לפעול כדי לשנות את האופן בו מטפלות המערכות הממשלתיות בעבירות מין – לבחון את סוגיית ההתיישנות ולקדם חקיקה שתיטיב עם נפגעות תקיפה מינית, לפעול להקמת בתי משפט ייעודיים לטיפול בעבירות מין והכשרות מקצועיות בנושא לכלל העוסקים בתחום, לקדם חינוך למניעת אלימות מינית, לדאוג למענים טיפוליים מיטביים עבור הנפגעות, להקצות את מלוא התקציבים הדרושים למאבק באלימות המינית ולקדם רפורמה מקיפה בטיפול בהטרדות מיניות בשוק התעסוקה.

קידום שוק תעסוקה שוויוני –

המפלגה רואה בקידום שוק תעסוקה שוויוני מטרה חברתית מרכזית וחשובה, כלי חיוני בצמצום האפליה המגדרית ולא פחות חשוב מכך – מנוע צמיחה מרכזי עבור הכלכלה הישראלית. המפלגה שמה לה למטרה להיאבק בדירוגה הנמוך של ישראל במדדים הקשורים לאיכות התעסוקה של נשים ובהם פערי השכר הגדולים בין גברים לנשים. המפלגה מתחייבת לקדם צעדים קונקרטיים לקידום שוק תעסוקה שוויוני לרבות חופשת לידה משמעותית לאבות שלא על חשבון אימהות, הפחתת שעות העבודה במשק וקידום יום לימודים ארוך בבתי הספר היסודיים.  

מאבק בהדרת נשים ובהפרדה מגדרית אסורה –

בשנים האחרונות מתרחבות תופעות של הדרת נשים והפרדה מגדרית במרחב הציבורי בישראל ופוגעות עמוקות בערכי השוויון ובהישגים חברתיים רבים. המפלגה מתחייבת להיאבק במופעים של הדרת נשים והפרדה מגדרית אסורה ולהבטיח שהמרחב הציבורי בישראל יהיה מרחב משותף לנשים ולגברים, לפעול נגד אירועים ציבוריים בהפרדה, ולמנוע חקיקות ויוזמות ציבוריות שירחיבו את ההדרה וההפרדה בין המינים.

קידום ייצוג הולם –

למעלה מ-50% מאוכלוסיית ישראל הן נשים, ואולם ייצוגן במוקדי קבלת ההחלטות רחוק מלשקף את חלקן באוכלוסיה ונותר מועט וחלקי ביותר. באופן זה ובניגוד לכל עקרונות הדמוקרטיה, השפעתן של נשים על סדר היום הציבורי הוא מצומצם ובלתי מספק. המפלגה תפעל לקדם חקיקה למען ייצוג הולם לנשים הן בכל מוסדותיה ושורותיה של המפלגה עצמה והן בכל המוסדות הציבוריים בישראל ובפרט בתפקידים בכירים ובמוקדי השפעה. עוד תפעל המפלגה ליישום החוקים הקיימים בנושא ותשים דגש מיוחד על כך שהמדינה לא תשתתף, תתמוך או תיקח חלק ביוזמות בהן אין לנשים ייצוג שוויוני.

חינוך לשוויון מגדרי –

המפלגה מאמינה כי לחינוך מגדרי תפקיד מכריע בשינוי תפיסות חברתיות והעמקת השוויון בחברה הישראלית. המפלגה תפעל לקדם את החינוך המגדרי כבר מגיל בית הספר היסודי, להקצות תקציבים כדי להגדיל את שעות הלימוד בנושאים אלו, למנוע הסללה של ילדות וילדים לתפקידים "מסורתיים "ולדאוג כי כל ילד וילדה בישראל ירגישו שזהותם המגדרית אינה מהווה עבורם מכשול או קושי.

 

להורדת המצע בגרסת pdf, לחצו כאן. 

נגישות