הקו של אליס

מרכז הזכויות של שדולת הנשים על שם אליס שלוי ז"ל.

Group 18

מאז תחילת המלחמה כולנו מתמודדות עם בירוקרטיה, דאגה למשפחה ורדיפה בניסיון להשיג את הזכויות שמגיעות לנו. 

רוצה להבין מה מגיע לך?

איך מתמודדות עם כל הבירוקרטיה?

אנחנו בקו של אליס נמצאות כדי לענות לך על כל שאלה של מיצוי זכויות וללוות אותך לאורך התהליך.

התקשרי למספר 03-6120000

התקשרי למספר
03-6120000

או השאירי פרטים ונחזור אלייך בהקדם

ככה זה כשנשים
עוזרות לנשים,
את לא נשארת לבד.

ככה זה שנשים עוזרות

  ככה זה כשנשים
  עוזרות לנשים,
  את לא נשארת לבד.

  שאלות נפוצות בנוגע לסגירת מוסדות חינוך

  אסור למעסיק לפטר אותך בשל העדרות מהעבודה, אם יש לך ילד עד גיל 14 או אם יש לך ילד עם צרכים מיוחדים עד גיל 21 ואת אם יחידנית או שבן הזוג שלך לא יכול להשגיח על הילד. עם זאת, כרגע למעסיק אין חובה לשלם עבור יום עבודה שבו לא הגעת עקב סגירת מסגרות החינוך. 

  *אם העדרותך קשורה במילואים של בן הזוג או בן הזוג לשעבר, ייתכן שאת זכאית להחזר ימים אלה ע"י המעסיק. בעניין זה מוזמנת לצפות בסרטון

  כרגע, מעסיק אינו מחוייב לשלם עבור ימים אלה, אך יש אפשרות להשתמש בימי חופשה או מחלה שנותרו. אם היעדרותך קשורה בשירות מילואים של בן/בת הזוג (גם לשעבר), ייתכן שאת זכאית לקבל את הימים שנוצלו בחזרה ע"י המעסיק.

  ייתכן שאת זכאית לקבלת פיצוי מקרן הסיוע לחיילי מילואים בגין הוצאה זו. בעת הגשת הבקשה עלייך לצרף קבלות או אישורים רלוונטים המעידים על ההוצאה. תשובה זו רלוונטית גם עבור בנות זוג לשעבר שבן הזוג לשעבר משרת במילואים. 

  תקופת ההריון היא תקופה מוגנת ולמעסיק אסור לפטר אותך או להוציאך לחל"ת. במקרים מסויימים המעסיק יכול לפנות לקבלת היתר מהממונה על חוק עבודת נשים לטובת העניין.

  כעובדת חיונית, עלייך להתייצב לעבודה למרות הוראות פיקוד העורף. אי התייצבות עלולה להיחשב לעבירה פלילית. במידה ויש במקום עבודתך סידור לטיפול בילדים, ניתן להשתמש בהם.

  כעובדת ועובד חיוניים, יש להתייצב לעבודה למרות הנחיות פיקוד העורף. אי התייצבות עלולה להיחשב לעבירה פלילית. אם במקום עבודתכם אין סידור לילדי העובדים החיוניים, למרבה הצער תאלצו למצוא סידור מתאים בעצמכם. 

  שאלות כלליות נפוצות

  ישנן זכויות רבות הרלוונטיות למשרתי ומשרתות מילואים ובנות/בני זוגם/ן. למענה ממוקד בכל מקרה ומקרה, מומלץ ליצור קשר עם שדולת הנשים ב"קו של אליס" ​​03-6120000.

  שובר לחופשה– מי ששירתה 60 יום לפחות בשירות מילואים פעיל (שמ"פ) במסגרת צו 8 במלחמת חרבות ברזל זכאית לשובר לחופשה בהתאם למצב משפחתי. התשלומים ינועו בין 1500 ש"ח למשפחה ללא ילדים ועד 4,500 ש"ח למשפחה עם ילד עד גיל 14. ההטבה תועבר ישירות לטלפון הנייד למימוש עד סוף 2026. 

  טיפול רגשי/ נפשי/ וטיפולים משלימים– סיוע חד פעמי למי ששירת/ה 30 יום ומעלה במסגרת צו 8 במלחמת חרבות ברזל או לבת/ן זוגה ולילדיו/ה עד גיל 14. הסכום שישולם יעמוד על עד 1500 ש"ח בצירוף קבלות. ניתן לנצל את ההטבה  עד סוף 2026.

  מענק משפחה מיוחדת– מענק חד פעמי בגובה 2,000 ש"ח למשרת/ת מילואים ששירת/ה 45 ימים ומעלה בצו 8 בחרבות ברזל והוא/היא הורה לתלמיד עד גיל 21 שהינו ילד/ה בעל/ת צרכים מיוחדים לפי חוק חינוך מיוחד. התשלום מועבר באופן אוטומטי לחשבון הבנק המעודכן בצה"ל. 

  מענק משפחה מוגדל – מענק למי שלו/ה ילד עד גיל 14 וביצע/ה מעל 40 ימי מילואים בצו 8 במלחמת חרבות ברזל. תשלום מועבר באופן אוטומטי לחשבון הבנק המעודכן בצה"ל. 

  מענק כלכלת בית מוגדל– סך של 2500 ש"ח למי ששירת/ה לפחות 45 ימים במערך הלוחם. תשלום אוטומטי לחשבון הבנק המעודכן בצה"ל. 

  מענק חד פעמי למשרת/ת מילואים שאין לה/ו הכנסה– מענק בסך 4,500 ש"ח למשרת מילואים ששירת 45 יום במלחמת חרבות ברזל ואין לו הכנסות (כלומר: לא שכיר, לא עצמאי, לא חל"ת ושאינו זכאי לדמי אבטלה). יש להגיש את הבקשה לקרן הסיוע לחיילי המילואים. 

  מענק חד פעמי לבת זוג של משרת מילואים שאינה עובדת – מענק בסה"כ 4,500 ש"ח לבת זוגו (גם לבת זוג לשעבר) של משרת מילואים, אשר שירת מעל 45 יום בשמ"פ במלחמת חרבות ברזל ולהם ילד מתחת לגיל 14. יש להגיש את הבקשה לקרן הסיוע לחיילי המילואים. 

  מענק חד פעמי למי שהאריכה חופשת לידה – מענק בסה"כ 10,700 ש"ח לבת זוגו של משרת מילואים מעל 45 יום בשמ"פ במלחמת חרבות ברזל, שלא חזרה לעבודה במשך 21 יום לפחות מעבר לתקופה המזכה בתשלום דמי לידה (15 שבועות). על תקופת אי החזרה לעבודה להיות חופפת לתקופת שירות המילואים של בן הזוג. 

  מענק טיפול בילדים – פיצוי בגין תשלומים לבייביסיטר בתקופה שבן או בת הזוג שירתו במילואים. את הבקשה יש להגיש לקרן הסיוע לחיילי מילואים בצירוף הוכחת תשלום. 

  החזר הוצאות עבור פנסיון כלבים– פיצוי בגין תשלומים לפנסיון כלבים בתקופת המילואים. את הבקשה יש להגיש לקרן הסיוע לחיילי מילואים בצירוף הוכחת תשלום.

  מלגות סטודנטים- סיוע חד פעמי לתשלום שכר לימוד במוסדות המאושרים למי שביצעו מעל 60 ימי שירות מילואים פעיל בצו 8. הסיוע יהיה בגובה של 100% למי ששירתה במערך הלוחם ו- 30% משכר הלימוד למי ששירתה ביחידות עורפיות. המלגה תשולם באופן אוטומטי לחשבון הבנק המפורט בצה"ל בכפוף להזנת סטטוס סטודנט באיזור האישי. 

  בנוסף, בכל מוסד להשכלה גבוהה יש רכזים שתפקידם לתת מענה לסטודנטים ששירתו במילואים ולהנחות את הסטודנטית בדבר זכאותה. ישנן הקלות בנושאים שונים לרבות: מועדי בחינות, הארכת מועדי הגשת עבודות, בחירת קורסים ועוד. 

  מענה שוטף לכלכת הבית- פיצוי חד פעמי בגין תיקון תקלות שוטפות בבית, בזמן שבן/ת הזוג שירת/ה במילואים. את הבקשה יש להגיש לקרן הסיוע לחיילי מילואים בצירוף קבלות. 

  הגנה מפני פיטורין: מעסיק שמעוניין לפטר עובדת שחזרה ממילואים צריך לפנות במהלך 30 הימים הראשונים לחזרתה אל ועדת התעסוקה במשרד הביטחון לקבלת אישור לפיטורין ובין היום ה-31 ליום ה- 60 עליו לפנות לועדת הפיקוח לפי חוק הסכמים קיבוציים. מי שפוטרה ללא היתר, זכאית לקבל סיוע בהגשת תביעה נגד המעסיק ע"י עורכי דין מטעם משרד הביטחון. 

  כן, קרן הסיוע לחיילי מילואים מפצה בגין טיסות, מלונות וחבילות נופש שבוטלו עקב שירות המילואים. לקבלת הפיצוי יש לפנות לקרן הסיוע בכפוף להצגת אישורי תשלום. 

  את יכולה לסרב להוצאה לחל"ת, אולם אם הסיבה היא מצב כלכלי של העסק בעקבות המלחמה המעסיק יכול לשקול פתרונות אחרים כגון פיטורין. אם את בהריון ומועסקת מעל ל6 חודשים במקום העבודה, על המעסיק לקבל היתר מהממונה על עבודת נשים במשרד התעסוקה כדי להוציאך לחל"ת או לפטר אותך. 

  אם את בת זוג של משרת מילואים המשרת מעל 5 ימים רצופים, עובדת במשרה מלאה ולך ילד בן פחות מ 13, את זכאית לשעת היעדרות בתשלום מידי יום (שעה זו לא חלה על מי שכבר זכאית לשעת הנקה). 

  בת זוג או בת זוג לשעבר של משרת במילואים עם ילד במשמורת משותפת תהיה זכאית ל-2-8 ימי היעדרות בהתאם לאורך תקופת השירות של בן או בת הזוג. הנסיבות להיעדרות צריכות להיות קשורות בטיפול בילד או הורה או סידורים שלא ניתן לבצע בשעות אחרות מלבד שעות העבודה. 

  ניתן לנצל גם בדיעבד, ימים שדווחו כחופשה או כמחלה ממועד תחילת ההסכם. כלומר, מי שניצל ימי היעדרות כמפורט לעיל לפני כניסת צו ההרחבה לתוקף, יהיה זכאי להחזר מהמעסיק של ימים אלה למכסת החופשה או המחלה. ימי ההיעדרות ניתנים למימוש רק בעת שירות מילואים פעיל של בן הזוג.

  רוצה להתנדב בקו של אליס?
  כתבי לנו
  שדולת הנשים לוגו כחול על רקע שקוף
  נגישות

  רוצה להבין מה מגיע לך?

  אנחנו בקו של אליס נמצאות כדי לענות לך על כל שאלה של מיצוי זכויות וללוות אותך לאורך התהליך.