פניות לרשויות

היעדר ייצוג

דרישה לייצוג נשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה בצוות המומחים להתמודדות עם מגפת הקורונה – 12/04/2020

הצטרפנו למכתב בהובלת המטה הפמיניסטי לשעת חירום, איתך מעכי ומרכז רקמן, הדורש ייצוג נשים ממגוון קבוצות האוכלוסייה בצוות המומחים להתמודדות עם משבר הקורונה. 

למכתב לחצ/י כאן

 

מדיניות כלכלית לטיפול במשבר

חבילת הצעדים לשמירה על יציבות המשק בצל המשבר, נעדרת התייחסות להיבט המגדרי – 05/04/2020

פנינו לראש הממשלה ושר האוצר על מנת להתריע על היעדר התייחסות למענים לנשים בתכנית הסיוע הכלכלי שפורסמה ולדרוש הטמעה של חשיבה מגדרית בכל פעולות המדינה בהקשר זה.

למכתב לחצ/י כאן

אלימות מגדרית ומינית בצל המשבר

מצב חירום בנושא אלימות במשפחה ורצח נשים – 25/03/2020

ריכזנו וערכנו מיפוי של הצרכים להגנה על נשים מפני אלימות ורצח במשפחה בתקופה קשה זו, ושלחנו יחד עם 16 ארגונים נוספים בתחום, מכתב לראש הממשלה, על הצורך בהגברה משמעותית של המענים בנושא.

למכתב לחצ/י כאן

נפגעות אלימות מינית זקוקות למענה – 19/03/2020

יחד עם הלובי למלחמה באלימות מינית, פנינו למשרדי הבריאות, ביטחון פנים  והרווחה כדי לדרוש התערבות דחופה בהגנה על נשים  מפני אלימות פיזית ומינית בזמן המשבר.

למכתב לחצ/י כאן

 הקמת חמ"ל חירום בנושא אלימות במשפחה בצל משבר הקורונה – 15/03/2020

יחד עם נשים נגד אלימות וארגון אלטופולה פנינו לראש הממשלה בבקשה דחופה להקמת חמ"ל חירום בנושא אלימות מגדרית עקב עליה חדה במקרי האלימות נגד נשים. 

למכתב לחצ/י כאן

עבודה וביטחון סוציאלי

זרקור על תעסוקת נשים ערביות בצל משבר הקורונה

החברה הערבית בישראל הינה קבוצת האוכלוסייה הענייה ביותר והמופלית ביותר בחברה הישראלית. שיעור התעסוקה, איכות התעסוקה ורמת ההכנסות הממוצעת נמוכים בהשוואה לאוכלוסיה היהודית. אולם מי שנמצא בתחתית סולם התעסוקה הן נשים ערביות, אשר סובלות מאפליה ועובדות כמעט ללא תנאי עבודה בסיסיים. כתבנו ליו"ר הוועדה המיוחדת לעינייני רווחה ועבודה, ח"כ עאידה תומא סלימאן, צעדי מדיניות נדרשים לשיפור מצבן של נשים ערביות בשוק התעסוקה בצל משבר הקורונה. 

למכתב לחצ/י כאן

פגיעה קשה כתוצאה מסוגיית כפל גמלאות בצל משבר הקורונה 17/05/2020

משרד האוצר התנגד לקדם תזכירי חוק שנועדו לפתור את בעיית כפל הקיצבאות: מקבלי קצבאות זקנה, מזונות, נכות והבטחת הכנסה, שהוצאו לחל"ת או פוטרו בגלל הקורונה, וקצבתם קוצצה אם היו זכאים לדמי אבטלה בגלל איסור כפל גמלאות בחוק, כשביחס לקצבת זקנה, טען שמדובר ב"הטבה" שניתנת לנשים בגילאי 62-67 בישראל. 
פנינו לשר האוצר המיועד בדרישה למצוא פתרון למצב. 

למכתב לחצ/י כאן

דרישה להקצאת תקציבי סיוע לנשים במסגרת תוכנית הסיוע לרשויות המקומיות הערביות ברמדאן – 26/04/2020

בהובלת עמותת " נשים נגד אלימות" ויחד עם מרכז אלטופולה בנצרת, שלחנו מכתב למנכ"ל משרד הפנים בבקשה לייעד חלק מכספי הסיוע למתן מענה לצרכיהן החיוניים והמיידיים של נשים ערביות שמתגוררות בתחום הרשויות המקומיות אליהן יועברו כספי הסיוע. 

למכתב לחצ/י כאן

דמי אבטלה לעובדים שנימנע מהם להתייצב במקומות  עבודתם – אך לא הוצאו לחל"ת – 26/04/2020

בבקשה דחופה להעניק את הזכות לקבלת דמי אבטלה לעובדות/ים במשק הנדרשים או שנדרשו לעבוד בעת משבר הקורונה, אולם בפועל לא התייצבו לעבודה בשל הצורך לטיפול בילדיהן הקטנים או בבני משפחתם, או בשל סיכון לבריאותם נוכח גילם ו/או מחלות רקע ,אך מעסיקיהם לא הוציאו אותם לחל"ת. המכתב נישלח בשיתוף הקליניקה לנשים וכלכלה המרכז לחינוך משפטי קליני האוניברסיטה העברית וקו לעובד. 

למכתב לחצ/י כאן  

עתירה נגד תקנות שעת חירום (נגיף הקורונה החדש) (עבודת נשים) – 13/04/2020

במסגרת פורום הארגונים למען זכויות עובדים בישראל, עתרנו לבג"צ נגד התקנות שעת חירום שמאפשרות למעסיק שרוצה להוציא לחופשה ללא תשלום (חל"ת) בתקופות מוגנות, לא לבקש את האישור של הממונה על עבודת נשים במשרד העבודה.

לעתירה לחצ/י כאן

תקנות שעת חירום עבודת נשים – 07/04/2020 

במסגרת השתתפותנו בקואליציית ארגונים למען זכויות עובדים בישראל, הצטרפנו למכתב בהובלת הקליניקה לזכויות עובדים באוניברסיטת תל-אביב וויצ"ו ישראל, בנושא תקנות שעת חירום המתירות פגיעה בעובדות סביב הריון ולידה. 

למכתב לחצ/י כאן

הגשה רטרואקטיבית של בקשה לדמי אבטלה ללא הגבלת זמן –עובדות מוגנות שהתקבל היתר להוציאן לחל"ת/ לפטרן – 02/04/2020

פנינו למנכל הביטוח הלאומי יחד עם המרכז לחינוך משפטי קליני -האוניברסיטה העברית, בבקשה לאפשר הגשה רטרואקטיבית של בקשה לדמי אבטלה ללא הגבלת זמן לעובדות בהריון, אשר יינתן אישור רטרואקטיבי להוצאתן לחל"ת, או לפיטוריהן, על ידי הממונה על עבודת נשים במשרד העבודה. 

למכתב לחצ/י כאן

תשלום דמי לידה לעובדות היוצאות לחופשת לידה ישירות מתקופת חל"ת – 01/04/020

יחד עם האגודה לזכויות האזרח, ויצו ישראל, קו לעובד, הקליניקה לנשים וכלכלה – המרכז לחינוך משפטי קליני – האוניברסיטה העברית והקליניקה לזכויות בעבודה – המרכז הבינתחומי הרצליה פנינו למכנ"ל ביטוח הלאומי בדרישה לא לאפשר פגיעה בדמי הלידה של נשים בהריון אשר הוצאו לחל"ת.    

למכתב לחצ/י כאן

חיוב מעסיקים לאפשר חל"ת בנסיבות מיוחדות עקב משבר הקורונה – 29/03/2020

הצטרפנו למכתב בהובלת המרכז לחינוך משפטי קליני באוניברסיטה העברית, הקורא לשר האוצר, שר והרווחה ויו”ר וועדת העבודה והרווחה, לחייב מעסיקים לאפשר יציאה לחל”ת של עובדות ועובדים חיוניים שאין באפשרותם להתייצב במקום העבודה בשל חובת טיפול בילדים, או בשל סיכון בריאותי מיוחד. 

למכתב לחצ/י כאן

פגיעה בקבוצות נשים עובדות כתוצאה מסוגיית כפל גמלאות בצל משבר הקורונה – 25/03/2020

על רקע איסור בחוק על כפל גמלאות, אשר מונע מנשים המקבלות מזונות מן המוסד לביטוח לאומי ומנשים בגילאי 62-67 שעוד עובדות ומקבלות קצבת זקנה תלוית מבחן הכנסות, לקבל גם מזונות/זקנה וגם אבטלה אם הוצאו לחל"ת או איבדו את עבודתן בצל המשבר, פנינו, יחד עם כוח לעובדים, בדרישה לתת להן את מלא הקצבאות בעת הקשה הזאת. הפנייה שלנו סוקרה בהארץ ובכלכליסט, וכפי שדווח בהארץ לאחר מכן, פורסמו שני תזכירי חוק שאמורים לתקן את המצב הקיים.  

למכתב לחצ/י כאן

נגישות