פקודת השירות המשותף: מה מותר ומה אסור?

אמרו לך שאסור לך לקלוע צמה לחברה? העלו אותך למשפט על חיבוק לחיילת בבסיס? ביקשו ממך לא לעלות להסעה של חיילים דתיים? הוציאו אותך מחדר האוכל? אסרו עליך ללבוש חולצה לבנה לאימון כושר? את כבר לא יודעת מה מותר ומה אסור?

הזכותון לחיילת (גרסה מלאה להדפסה) יוכל להבהיר לך בקלות מה מותר לבקש ממך ומה אסור, מתי בקשה של חיילים דתיים ממפקדם היא לגיטימית ומתי היא עלולה לפגוע בזכויותייך או בתפקודך. יש בזכותון המלא גם סעיפים שאינם נוגעים לפקודת השירות המשותף, אלא לזכויותייך הכלליות כחיילת, והם מוגשים לך בצורה ברורה ותמציתית.

את הזכותון לחיילת (גרסה מקוצרת להדפסה) אנחנו ממליצות להדפיס ולהכניס לפנקס החוגר, כך תוכלי להיעזר בו בכל עת שתצטרכי. בשני הזכותונים תוכלי למצוא בסוף רשימת זכויותייך טלפונים וכתובות אליהם תוכלי לפנות בעת הצורך, בתוך הצבא ומחוצה לו, ואשר יסייעו לך בבעיה בה נתקלת.

רוצה לעזור לנו להפיץ את הזכותון? 
היכנסי לקישור הזה ורכשי מארז זכותונים המותאמים לחוגר במחיר עלות. ניתן לרכוש מארז של 10, 20 או 50 זכותונים. אנחנו נדאג לשלוח את הזכותון עד אליך.

למי אפשר לפנות אם זכויותיך הופרו?

הכתובת הראשונה הנה שרשרת הפיקוד ביחידתך. אם לא קבלת מענה ממפקדיך הישירים, את רשאית, על פי פקודות הצבא, לפנות ולבקש שיחה עם הדרגים שמעליהם.  

היה והוטרדת או הופרו זכויותיך, ולא קבלת מענה הולם משרשרת הפיקוד, ניתן לפנות לגורמים הבאים:
1. לממונת היוהל"ם ביחידה – יש ממונה בכל יחידה. אם אינך יודעת מי ממונת היוהל"ם שלך, פני ללשכת יוהל"ם: 03-5699040.
2. לקפ"צ – קצינת פניות הציבור, בטלפון 1111.
3. לקצין קבילות חיילים – לעתים זו הדרך האפקטיבית ביותר להשפיע על מה שקורה בבסיס שלך. 03-6977374, 0399-7374, 03-6977433. במייל: NAKHAL@MOD.GOV.IL.
4. אם נשפטת על מעשה שאינו עבירה כלל (קליעת צמות, מגע בין חיילות, לבישת חולצה לבנה וכד'), את יכולה לבקש לבטל את הדין המשמעתי, על ידי פניה לפרקליטות הצבאית בטלפון: 03-9573070.
5. פני לקו החם לחיילות של שדולת הנשים בישראל – אצלנו תוכלי לקבל מענה וסיוע מיידי, במייל hadara@iwn.org.il, או בנייד: 0524246030.
6. היעזרי בהוריך, במידת הצורך, ופני דרכם לקבוצת חמ"ל הורים לחיילות וחיילים, בפייסבוק על מנת לקבל הדרכה וסיוע בהתנהלות הבירוקרטית והמעשית בסבך הפקודות ואל מול הגורמים המטפלים בצבא.

קצת רקע

 

מאז חורף 2018 פועל בשדולת הנשים בישראל קו חם לחיילות וחיילים בנושא הדרת נשים והפרדה מגדרית בצה"ל. הקו מאפשר לחיילות שאינן מכירות את זכויותיהן, או חושבות שאלה הופרו, לפנות ולקבל סיוע, ייעוץ ואף עזרה ממשית בטיפול במקרים בעייתיים, כגון אכיפת כללי צניעות על חיילות, דחיקתן מתפקידים שונים בשל הגבלות המוטלות עליהן על רקע פקודת השירות המשותף וכן הלאה.

מאז נכנסה לתוקף פקודת השירות המשותף בתחילת שנות ה-2000 (שאז נקראה פקודת השילוב הראוי), הושרשו בצה"ל נוהגים שחלקם נבעו מהפקודה, וחלקה מחוסר הבנתה, או מהחלטה מודעת להחמיר את משמעויותיה. מנהגים אלה הפכו חלק מהתנהלות יומיומית נורמלית בצבא, וכעת, משהם מוטמעים עמוק כל כך קשה להשרישם.

בשל התלונות הרבות שהגיעו אל השדולה, ואף פורסמו באמצעי התקשורת, החלו להבין בצה"ל כי קיימת בעיה בהבנת והטמעת הפקודה, ובמהלך שנת 2017, טיפלו בכך גם הרמטכ"ל, רא"ל גדי אייזנקוט, וגם ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז, בשורה של שינויים בנוסחי הפקודה והתבטאויות שהבהירו כי החריגות המחמירות מהפקודה, אשר פוגעות בתפקודן ובזכויותיהן של חיילות אינן מקובלות יותר.

למרות כל אלה, אנו ממשיכות לקבל לקו החם תלונות של חיילות על אכיפת כללי צניעות כגון איסור על מדריכות כושר גופני להדגים תרגילים בגופן כאשר יש בקרב החיילים גם דתיים, חובת לבוש מכנסיים קצרים על טייץ באימוני כושר, איסור על לבישת חולצות לבנות בשל החשש שתהיינה שקופות ועוד ועוד.

 

דילוג לתוכן