לחצו לשיתוף

למה ב-waze החליטו לדבר לגברים בלבד?

שדולת הנשים בישראל פנתה למנכ״ל waze בדרישה כי יהפכו את כל צורות הקריינות הקיימות במערכת הניווט של החברה לנגישות בלשון אישה, ובראש ובראשונה דרשו כי יוסיפו את שמות הרחובות ומספרי הכבישים לקריינות היחידה שקיימת במערכת בלשון אישה.

כיום, הקריינות היחידה בלשון אישה הקיימת במערכת הניווט של waze מציינת רק הכוונות גנריות של כיוון ומרחק (״בעוד x מטרים – פני ימינה/שמאלה״ וכד׳), מה שמקשה באופן משמעותי על יכולת הניווט של נשים שבוחרות שהמערכת תפנה אליהן בלשונן, ומחייב הסתכלות תכופה על מסך המכשיר הסלולרי, על מנת לוודא שהדרך בה הנהגת בוחרת היא אכן הדרך אליה התכוונה הקריינית. ״לא רק שיש בכך אפליה״, התריעו בשדולת הנשים, ״אלא גם שמצב זה מעלה את הסיכון עבור נשים המשתמשות בפונקציה זו בעת הנהיגה״.

בשדולת הנשים אף הדגישו: ״כידוע, שפה יוצרת מציאות, ושפה המנכיחה את קיומן של מחצית מהאוכלוסיה – נשים, באמצעות פניה אליהן בלשון אישה, היא כזו המקדמת שוויון ונראות חברתית ומאפשרת לנשים להרגיש ואף להיות חלק בלתי נפרד מהחברה. בהיכרותנו את חברת ווייז כחברה חדשנית ובעלת ערכים מתקדמים, אנו סמוכות ובטוחות כי לא תהיה כל מניעה לתקן אפליה זו״.

לקריאת המכתב המלא –  מכתב הפנייה הרשמי של שדולת הנשים בישראל למנכ״ל waze.

הקו הפתוח בשבילכן

הקו הפתוח לזכויות נשים בעבודה
הקו הפתוח לנשים מהמגזר החרדי
الخط المفتوح لحقوق النساء في العمل باللغة العربية
ለአማርኛ ቋንቋ 3 ቁጥር ይጫኑ
በሠራተኛ ሕግ ውስጥ የሕግ ምክር
Нажмите номер 4
прав женщин на работе
נגישות